dokrmování miminek injekční stříkačkou je jedním z alternativních způsobů dokrmu
Tento konkrétní způsob je vhodnější spíše pro menší dokrmy (asi do 40 ml) a občasné použití. Je vhodné, aby se dítě snažilo aktivně sát a píst stříkačky samo táhnout (jinak se mléko musí pomaličku přistřikovat). Dítě by mělo být naproti rodiče, pohodlně položené na polštáři (může být na polštáři a zároveň na pokrčených nohách rodiče, v takové kolébce), posteli, v autosedačce či lehátku – je vhodné, aby mělo hlavičku výše než tělíčko a dobře se mu polykalo (platí pro všechny způsoby dokrmu stříkačkou).
Na velmi malé dokrmy (do 20-30 ml) a občasné použití je možné využít i kapátko nebo dávkovače ze sirupů (Panadol baby sirup, dávkovač objem 8 ml, Nurofen sirup, dávkovač objem 5 ml).
Stříkačkou po prstě
Vložením čistého prstu, obráceného bříškem nahoru, k hornímu patru dítěte a dotykem na patře se vyvolá sací reflex a dítě bude aktivně sát a mělo by samo táhnout píst stříkačky (jinak pomaličku mléko do pusinky přistřikovat). Tento způsob dokrmu je vhodný pro malé až střední dokrmy (asi do 60 ml) a krátkodobější užívání (týden či dva), případně na pravidelné používání při počtu dokrmů do asi 3 denně.
Při krmení stříkačkou po prstě (ale i hadičkou) je možné využít tzv. FingerTip od firmy Medela, který je vyroben z měkkého silikonu a je možné lépe zacílit vstříknuté mléko do pusinky dítěte bez toho, aniž by se mohlo poškrábat o ostřejší hrot stříkačky.
Stříkačka s cévkou
Do úst dítěte se spolu s prstem vkládá i hadička, buď položená přímo na bříšku prstu nebo vedle prstu. Dítě si buď mléko samo vysaje nebo je mu pomalu do pusinky přistřikováno. Ideální je cévka pro krmení novorozence, která se dá na stříkačku dobře nasadit a má optimální průměr. Použít lze také hadičky z infuzního setu (hadičku lze rozstřihnout asi na 3 menší části), mají ovšem větší průměr a hůře se na stříkačkou nasazují.
Vhodné pro malé až střední dokrmy, do objemu asi 80 ml, pravidelné používání několikrát denně, případně jako kompletní způsob krmení dítěte, ale po dobu ne delší než 3 týdny (pokud se ani po této době situace nelepší a dítě nesaje z prsu lépe je potřeba hledat jiný způsob krmení).